provádím

- ledacos, ale i vás po Brně -

Nebaví vás klasické prohlídky městem?
Chcete poznat Brno jinak?
Bez stádnosti, obšírné historie, zato s lokální péčí a ochutnávkami?

Pojďte na jedlou procházku!

Do rodného Brna jsem se vrátila po 20leté pauze. Neplánovala jsem to, prostě se to stalo. Kdykoli to šlo, podnikala jsem v něm průzkumnické výpady. Rozhlížela jsem se do dálek z kopců a rozhleden, i tajila dech s baterkou v podzemí. Prochodila lesy i rozmanitá zákoutí a se zvídavostí nakoukla všude tam, kde jsem to neznala nebo kde se to změnilo. I samotní Brňáci se začali zajímat o mé tipy a díky mnoha článkům pro noviny, co jsem napsala, se na mě přilepila nálepka hlasité městské ambasadorky. Ráda udělám nezapomenutelný zážitek z Brna i vám. 

Ode mě

Chtěli byste město ukázat z pohledu místňáka? Bavilo by vás vyrazit do méně profláklých končin? Chcete pohodu nebo adrenalin? A kolik času na to máte? Na to všechno se budu ptát, aby vám to sedlo.

Pro vás

Chcete vyslídit co nejvíc básniček od streetartového uličníka? Nebo byste rádi nahlédli do čtvrti přezdívané Bronx? Drandit můžeme v centru i mimo něj a hltat u toho funkcionalismus či industriál.  

Na míru

Ať máte jen tři hodiny nebo dva dny, přizpůsobím vše na míru. Ráda vám ukážu své město, které nejde popsat, ale musí se zažít. V češtině i  angličtině. 

Psala jsem odvážné kuchařky, pak strkala nos do bister, barů i pekáren v rámci reportáží do novin. Teď vás po těch nejlepších podnicích provedu.

zapáleně, jak je mým zvykem

cokoliv, na co jste se chtěli zeptat

Co od procházky čekat?

Může to být nevšední rodinná oslava, nezapomenutelný babský/chlapský víkend, jedinečný dárek k narozkám, parádní firemní teambuilding i zpestření rande pro dva. Sdílíme společný čas, kde nejste jen v roli pasivních posluchačů. 
V Brně jste studovali a už žijete jinde? Rádi byste Brno ukázali mimobrněnských členům rodiny či firmy? Máte tu návštěvu ze zahraničí? Pořádáte konferenci a chcete účastníkům Brno ukázat? Jste Brňáci a chcete své město víc poznat? To všechno jsou skvělé důvody, proč vyrazit na procházku společně.

Kolik nás bude?

Pro dva je to intimní záležitost. V pěti je to pestré. V deseti začínám kontrolovat poslední(ho). Jste vícehlavé těleso? Prostě se ozvěte a zkuste mi popsat, co vás láká. Baví mě vymýšlet a realizovat nemožné.

Termín?

Procházky vám vyšívám na míru, proto se na termínu domluvíme podle společných možností. Ve všední den i o víkendu. Ráno i večer.

Za kolik?

Cena se odvíjí od délky trasy, ochutnávek, bonusové fotodokumentace i velikosti party. Tříhodinová procházka vyjde pro dva od 3.000 Kč (s ochutnávkami od 4.000 Kč). Jste-li sólo objevitel, ozvěte se mi, abych vás mohla propojit s dalšími sólo nadšenci a procházku udělala dostupnou i pro vás.
I když se snažím vyjít při neočekávaných změnách vstříc, případné onemocnění, změna plánů či počasí není důvodem pro vrácení platby. 

Jak to celé funguje?

Řeknete mi, kolik vás je, co z Brna znáte, co vás zajímá, kolik na to máte času a kdy to plánujete.
Připravím nástřel trasy i cenovou nabídku.
Po odsouhlasení vám termín zarezervuju a vy částku zaplatíte. 
Pak už se můžete jen těšit.
Navíc vás vybavím tipy k zajímavému ubytování, jídlu i kultuře. Abyste zažili to nej.

Jde vystavit dárkový certifikát?

Procházka je podle vašich ohlasů ideálním dárkem a ráda vám vyfiknu elektronický dárkový certifikát. Pokud se neodmluvíme jinak platnost má čtyři měsíce od vystavení. Není třeba v době vystavení certifikátu určit téma procházky, to si může zvolit obdarovaný sám. Kvůli ceně je však třeba vybrat, zda má být čistě procházkový nebo i s ochutnávkou. 

Můžeme mít z procházky fotoreportáž?

Přáli byste si ode mě zdokumentovat procházku objektivem mé zrcadlovky? Abyste na fotkách byli i vy? Abyste si zážitek mohli připomínat? Pak si o tuto službu neváhejte říct.  

Kdy vám své služby nedoporučím?

Jste puntičkář na historii a z procházky si chcete odnést maximum čísel a jmen.  
Čekáte atrakci, aby to bavilo i vaše děti.
Prudí vás chůze, případně se pohybujete poooomaaaaluuuu.

nástřely možných procházek

 vymyslet to však můžeme i jinak

Ze Zelňáku přes Oltec do Kamenky
Začneme v centru na Zelném trhu, abychom prokličkovali Starým Brnem, tzv. Oltecem. Dozvíte se o zapomenutém géniovi, kam se vypařila voda (ne, globálním oteplováním to nebylo), vyslídíme brněnskou sochu svobody a nahlédneme do zbytků brněnské textilní velmoci. Zjistíme, který podnik má nudle i na stěnách i jak vypadá cukrářský cirkus. Vystopujeme Timovy nasprejované básničky a přičichneme k atmosféře dělnické kolonie postavené na tajňačku v kamenolomu, odkud je můj oblíbený výhled na Brno. Tuto procházku ocení ti, co Brno znají z rychlíku i samotní Brňáci. (procházka je bez ochutnávek, v létě však můžeme zakomponovat 2-3 netradiční pivní štace či cukrárnu)
Délka trvání: ca 3 hodiny
Vzdálenost: 6-7 km 

Funkcionalismus na vidličce 
Brno je plné parádní architektury, leč ani gurmánskými podniky město nešetří. Při této procházce nahlédneme v širším centru do obojího. Vystoupáme po točitém schodišti s unikátním světlíkem a zamáváme věžím katedrály z netradičního místa. Usadíme se v unikátních betonových křeslech a dozvíte se, za čím v Brně stojí žárovka. Prohlédneme si pár celofasádních maleb ve čtvrti přezdívané Bronx, abychom se vrátili do centra k ještě jednomu unikátnímu schodišti i domu. Nahlížet přitom po cestě budeme do nejrůznějších kaváren a bister, které patří k tomu nej v Brně a doporučím vám, co kde ochutnat. (procházka může být na přání i ochutnávková nebo můžeme naopak vynechat foodie scénu a soustředit se čistě na architekturu)
Délka trvání: ca 3 hodiny
Vzdálenost: 4 km 

Kulinární hitparáda
Při této procházce vás čeká minimálně 5 ochutnávek pevného či kapalného skupenství. Samozřejmě jen produktů, které vznikají v Brně se svéhlavostí, láskou a péčí. Že Japonsko není jen o sushi. Jak chutná nadýchaná krupičná kaše ze šlehačkové lahve. Kam na ty nej smažené rýžové knedlíčky plněné domácím kimchi? A jak vypadá hodně jiná zmrzka nebo sexy pivovar? Ani o překvápka nebude nouze. Ochutnávky ve svižném rytmu budeme prokládat příběhy i procházkou mezi podniky, kdy se můžete dozvědět i zajímavosti o Brně. (Zmíněná místa jsou orientační a řídí se otevírací dobou i počasím ve vámi zvoleném dni. Alergie či vegetariánství, prosím, hlaste předem.)
Délka trvání: ca 3 hodiny
Vzdálenost: do 2 km 

Design v hlavní roli
Při procházce zmáknem nejméně tucet podniků v širším centru, které mají hodně neobvyklý interiér. Někde si něčeho zobneme, někdo si něco prohlédneme, někde k něčemu přičichneme. Někde je interiér postavený na plechovkách, jinde rozřezali knihy, nafoukli ňadra nebo kouzlili s písmenky či zelení.  Mrkneme nejen do bister, ale i knihkupectví, pivovaru, hůlkárny, dvorku, voňavkárny, sexshopu, zastávky MHD nebo kreativního hubu. Dozvíte se k tomu i zákulisní příběhy.  Výběr podniků se může lišit podle zvoleného termínu a jejich otvírací doby.
Délka trvání: ca 3 hodiny
Vzdálenost: do 3 km

Veveří jak ho znáte i neznáte
Ukážu vám Veveří, čtvrť, ve které žiju. S jedinečnou atmosférou, sousedskostí i architekturou. Projdeme ulice se stromořadím s impozantními činžovními domy ze začátku minulého století. Nakoukneme do tvůrčích ateliérů, legendárních pivnic, nekonvenčních bister nebo taky na uhrančivé oranžové schodiště, kde se točil film. Ochutnáte autentickou perskou kuchyni a přesvědčíte se, že sladkosti od řádových sester chutnají božsky. Dáme si vínko, vyslídíme básničku od TIMA na odpadkovém koši a vezmeme obouruč za kliku stavební fakulty, abychom se z Kraví hory skutáleli zase dolů. K tomu vám přibalím spoustu dalších tipů nejen na Veveří. 
Délka trvání: ca 3 hodiny
Vzdálenost: do 3 km

Nahlédnout a koštnout
Tato akce se skvěle hodí pro firemní skupiny. Na jazyku se vám rozplyne naslano plněný kváskový loupák nebo grissini s kachním sádlem. Líznete si horké čokolády z právě udrcených kakaových bobů, která má ocenění ze světových soutěží. Polaskáte měděnou destilační kolonu a ochutnáte gin, kde se macerují trnky nebo lesní ovoce. To všechno můžeme společně zvládnout, když nahlédneme do tří brněnských vyhlášených manufaktur, kde vzniká něco nevšedního. Všude se něco dozvíme, všude něco ochutnáme. To nej, co v Brně vzniká a má samozřejmě i příběh, o kterém vám budu vyprávět. 
Délka trvání: ca 3-4 hodiny
Bacha, tato túra je možná jen ve všedních dnech, nejlépe dopoledne. 

vaše spokojené reakce

Měla byste být ve všech bedekrech a mít diář plný na dva roky dopředu!Potkat Vás v Brně přes jídlo a pití je něco jako potkat Wayna Gretzkyho přes ice hockey. 

Jaromír

Píšete skvěle, Brno díky vám dostává lesk, chuť i barvy, to se nikomu jinému nepovedlo.

Erika

S odstupem času bych Vám ráda ještě jednou poděkovala za báječnou prohlídku Brna. Je velmi osvěžující a nabíjející se potkat s někým, kdo dělá svou práci s nadšením, zanícením a je tak zapálený, jako Vy. Jste nakažlivě plná elánu a entuziasmu, je radost s Vámi strávit trochu času. Nejen v našich hostech jste zanechala velký dojem, jsou překvapení Brnem a velmi se jim zalíbilo. Díky Vám.

Jana

Doufám, že brzy dostaneš čestné brněnské občanství za všechno to dobro a krásno, které pro něj děláš.

Lenka