CEITEC

Open House Brno pro mě znamená jediné: nabitý víkend. V sobotu jsem vystřelila rovnou do výšin vědeckého vesmíru a vnořila se do CEITEC v bohunickém univerzitním campusu. Tedy do Středoevreopského technologického institutu při Masarykově univerzitě, který má nejen kouzelnou architekturu, ale i moře vymožeností v rámci špičkového technického vybavení. Jo, to všechno v Brně!

Tak třeba kromě klasických elektrických zástrček, tu mají ještě zelené, oranžové a hnědé, které se liší druhem zabezpečení proti výpadkům proudu či přepětí. Řada přístrojů je v podzemí, aby nebyly propojeny se samotnou budovou a nepřenášely se na ně vibrace. Ukrytý je tu i obří prozařovací elektronový mikroskop Titan Krios velikosti několika skříní na sobě, který má Brno čest vlastnit jako jediné pracoviště v České republice. Sáhlo si na něj díky dotačním evropským programům. Promakaná je v budově i vzduchotechnika, která se roztahuje ve dvou suterénních patrech a ve zdejších laboratořích zvládne vyměnit vzduch i 10x do hodiny.

Architektonický návrh má na triku studio AiD Team (dříve A PLUS), jako ostatně ve většině bohunického Campusu. Ovál s obřím atriem zaklenutým světlíkem skýtá příjemný pracovní prostor a lávkou procházející celým campusem propojuje Fakultní nemocnici v Bohunicích. Osvěžením v šedé je specifická firemní zeleno-žlutá barva, evokující mladickou dovádivost i chuť posunovat hranice poznání.

Ocenila jsem, že architekti šli ruku v ruce s revoluční vědou, a tak posunuli hranice statikům, kteří považovali navržené samonosné schodiště za nemožné. Nemělo by překvapit, že popínavky už vyrazili vzhůru k výšinám po konstrukci obepínající ovál a že před budovou roste právě kvetoucí pažitka a máta.