Fakulta sociálních studií

Kolem této budovy na Joštove chodím často a konečně mám jasno v tom, proč má tak neobvyklý lichoběžníkový tvar. Proč tam mají v knihovně zabudovaný jeřáb. Proč je sváteční sál v tělocvičně. V jakém patře se skrývá Rádio R i jak parádní výhled je ze střechy. Nejen na Špilas. Nejen na Jaselskou. Nejen na „červený kostel“.

Výpad v rámci Open House Brno do útrob Fakulty sociálních studií byl povedený. Ten příběh by z fleku mohl začínat klidně i pohádkým „bylo nebylo“. Tato budova, ve které už téměř 20 let sídlí fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity, byla postavena v roce 1910 jako třetí v pořadí v rámci německé techniky, ktedy první vysoké školy v Brně. 

Červený mostový jeřáb je spojený přímo s budovou, to proto. A mimochodem, profesorem tu byl i Viktor Kaplan, tedy vynálezce Kaplanovy turbíny. Jeden čas tu sídlila lékařská fakulta, a tam, kde je teď bufet, býval sklad toxického zdravotního materiálu. Tam kde je teď atrium se studovnou býval dvorek s parkovištěm. Věděli jste, že studenti žurnalistiky tu mají svoje Rádio R, které je největším studenstským rádiem ve střední Evropě a naladit si ho můžete tady?