Pouliční galerie

O víkendu jsem se přidala k bandě, kterou provedl po čerstvě dokončených brněnských muralech Martin Reiner. Básník, vydavatel i iniciátor maleb na štítech domů v zanedbané a v minulosti romskou komunitou neblaze proslavené, nyní se probouzející čtvrti malebně přezdívané Bronx.

Vyslechla jsem zákulisní příběhy i doprovázející problémy, které to obnášelo. Tu se začalo odlupovat nekvalitní zdivo, když se umělec dotkl stěny, tu si to někdo, kdo dával potřebný souhlas, v den malby rozmyslel. Jinde se zase nedalo k fasádě dostat technikou se zdvižnou plošinou a bylo potřeba mnoho kroků než se vše podařilo. Klobouk dolů za trpělivost a dotažení!

A kdo že je autorem dvanácti nepřehlédnutelných maleb? Přední čeští výtvarníci z celé republiky plus jeden zahraniční. Vykukuje mezi nimi třeba František Skála, Timo, Eva Koťátková, Adam Štěch nebo Vendula Chalánková. Umístěné jsou v malém okruhu, takže je hravě projdete a nemusíte se za nimi harcovat přes celé město. Více se dozvíte o projektu, přesných místech muralů i jejich autorství na stránkách Městské galerie.

Máte tedy další důvod proč vyrazit do Brna a potulovat se nejen Bronxem.