Moravská zemská knihovna

Brněnská moderní architektura by nebyla kompletní bez Moravské zemské knihovny. Stavba pochází z dílny architektů ONEX a získala titul Stavba roku 2001. Stáhne-li si někdo ve zde umístěném kancelářském křídle oranžovou žaluzii, dost se podílí na barevné atmosféře fasády. Ta se mění v souladu s tím, co se uvnitř za zdí nachází, takže z každé strany vypadá budova jinak.

Knižnímu archivu stačí v zadní části skromná šedá zeď a malá průduchová okénka, která však neposedně vybočují z linky. Různorodost stavby si jde nejlépe ohmatat v otevřeném atriu přístupném ze druhého patra. Tady můžete studovat pod otevřeným nebem.

Už ve foyer v přízemí si zalomíte krk, když si chcete prohlédnout celý průhled. Ze sedmého – tedy nejvyššího patra – pak dohlédnete na Hády i Bílou horu. Nejzajímavější část jsem ovšem nalezla za dveřmi označenými nápisem Studovna rukopisů a starých tisků, kde dlí historické kousky staré staletí jako třeba Bible česká z roku 1506! Mladý pan knihovník zrovna připravoval vzácné kousky v rukavicích a mohla jsem mu koukat přes rameno.

Pokud jste to ještě nezjistili, tak autorská čtení, filmové pondělky i šachové turnaje se v knihovně pořádají s volným vstupem. To tady jsem byla nedávno na diskusi k Bílé Vodě s Katkou Tučkovou. Jinak málokdo ví, že se v knihovně nachází i unikátní koutek šachové literatury Eduarda Lendla (dědečka tenisty Ivana Lendla) a od příštího roku tu má být zbudovaná knihovna Milana Kundery, který do ní věnoval soukromý archív své korespondence i kreseb.